Księgowy w erze cyfrowej – jak technologia rewolucjonizuje zawód i wspiera codzienną pracę
Co trzeci księgowy wskazuje na trudności związane z adaptacją do nowych technologii. Jednocześnie 61% badanych podkreśla, że ich umiejętne wykorzystanie pozwala na oszczędność czasu oraz zwiększenie efektywności – wynika z badania „Portret księgowych w Polsce” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie fillup k24. W czasach, gdy tempo zmian legislacyjnych i technologicznych nieustannie przyspiesza, umiejętność wykorzystywania wsparcia, jakie oferują cyfrowe narzędzia, to coś więcej niż przyspieszenie pracy.
Cyfryzacja jako fundament przyszłości zawodu księgowego
Choć wyniki najnowszego badania fillup k24 wskazują, że aż 83% księgowych korzysta z oprogramowania na co dzień, jedynie 13% z nich sięga po narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Co to oznacza dla przyszłości zawodu? Przede wszystkim możemy wysnuć wniosek, że obecnie potencjał wsparcia, jaki oferuje sztuczna inteligencja, nie jest w pełni wykorzystywany. Automatyzacja prostych, rutynowych zadań, jak choćby przetwarzanie faktur, już dziś oszczędza księgowym czas i minimalizuje ryzyko błędów.
Gdyby zaufać sztucznej inteligencji w codziennej pracy, można by pójść o krok dalej – przeprowadzać zaawansowane analizy danych czy prognozować wyniki finansowe, odciążając księgowych. To oni, ze swoją wiedzą i doświadczeniem, będą kluczowi w interpretacji podanych wyników oraz w podejmowaniu decyzji, które wpłyną na przyszłość przedsiębiorstw. W tym kontekście AI oraz jego rozwój w nadchodzących latach nie jest zagrożeniem czy ściganiem się o użyteczność między człowiekiem a technologią, ale współdziałaniem, które pozwoli na większą dokładność i efektywność pracy księgowych.
– Moim zdaniem AI może być dużym wsparciem dla księgowych, jednak pod warunkiem, że ze sztuczną inteligencją rozmawia doświadczony fachowiec. Tylko osoba, która zna się na finansach, będzie w stanie zadać sztucznej inteligencji właściwe pytanie, a to klucz do uzyskania właściwych odpowiedzi – zauważa Beata Boruszkowska, Prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Rozwój kompetencji cyfrowych jest możliwy ze wsparciem odpowiedniej platformy
Aby łatwiej dostosować się do wymogów dyktowanych przez galopujący rozwój technologii, trzeba wybrać odpowiednie narzędzia pracy. Jednym z nich może być platforma fillup k24, która nie tylko ułatwia codzienną pracę księgowych, ale także umożliwia lepszą organizację i kontrolę nad procesami, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do oszczędności czasu oraz zwiększenia efektywności biur rachunkowych. Dzięki platformie k24 można uzyskać kompleksowy wgląd w listę wszystkich klientów, wraz z aktualnymi statusami dotyczącymi etapów ich rozliczenia, a to znacząco usprawnia zarządzanie pracą i śledzenie postępów.
Jej atutem jest również wbudowany system OCR (optyczne rozpoznawanie znaków), który umożliwia automatyczne wczytywanie danych z faktur. Dzięki tej technologii księgowi mogą minimalizować liczbę błędów, jednocześnie oszczędzając czas, który bez odpowiedniego systemu poświęcaliby na ręczne wprowadzanie danych. System ten, w połączeniu z możliwością klasyfikacji i statusowania dokumentów, pozwala na płynne zarządzanie fakturami sprzedażowymi oraz kosztowymi pobranymi z KSeF, co dodatkowo usprawnia pracę.
Czy rozwój kompetencji cyfrowych to szansa tylko dla młodych w zawodzie?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że to młodsze pokolenia łatwiej adaptują się do cyfrowych innowacji, wyniki badania fillup k24 pokazują, że wiek nie jest główną zmienną wpływającą na poziom kompetencji technologicznych wśród księgowych.
Adaptacja do nowych technologii stanowi wyzwanie dla 8% najmłodszych księgowych (do 24. roku życia), podczas gdy w grupie powyżej 50. roku życia ten odsetek wynosi 17%. Opanowanie nowych narzędzi cyfrowych wymaga nie tylko otwartości na innowacje, ale przede wszystkim gruntownej wiedzy o specyfice procesów księgowych i ich złożoności, a w ich przypadku upływ lat jest atutem.
Przyszłość zawodu księgowego będzie więc coraz silniej związana z umiejętnością wykorzystania nowych technologii. Nowoczesne narzędzia, takie jak platformy księgowe z wbudowanymi modułami, wspieranymi sztuczną inteligencją, umożliwiają szybkie przetwarzanie danych i automatyczne generowanie raportów, co daje księgowym więcej czasu na pełnienie roli doradców. Przyszłość zawodu, w której AI staje się wsparciem, a nie konkurencją, otwiera nowe perspektywy rozwoju i daje księgowym przestrzeń do pełnienia bardziej strategicznej roli w strukturach organizacji.