Zakup konia nie uprawnia do odliczenia VAT

Zakup konia nie uprawnia do odliczenia VAT

Przedsiębiorca z branży projektowej nie odliczy VAT od zakupu konia udostępnianego za darmo pracownikom. Taki związek zakupu z prowadzoną działalnością gospodarczą jest niewystarczajacy - uznał Dyrektor KIS.

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników na podstawie umów o pracę jest czynnym podatnikiem VAT. Firma specjalizuje się w wykonywaniu projektów budowlanych. Przedsiębiorca planuje zakup konia i nieodpłatne umożliwienie pracownikom korzystania z jazdy konnej po godzinach pracy i w weekendy. Ma to być formę relaksu i odpoczynku i przekładać się na efektywność pracy. Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z tym zakupem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:
odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług,
towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Wymagany jest związek przyczynowo-skutkowy między zakupami a powstaniem obrotu

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym czynnemu podatnikowi VAT realizację prawa do odliczenia jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Może to być związek bezpośredni, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaż, albo pośredni, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy. Jednak by można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi zakupami a powstaniem obrotu. Przyjmuje się również, że związek pośredni występuje w przypadku wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, jeżeli stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika.

W analizowanej sprawie posiadanie konia nie jest okolicznością niezbędną, bez której czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie byłyby możliwe do wykonania. Nie zachodzi też związek pośredni, bo planowany wydatek na zakup konia nie będzie stanowić elementu cenotwórczego usług świadczonych w zakresie wykonywania projektów budowlanych. Dyrektor KIS wskazał, że w szerokim ujęciu każdy wydatek może mieć wpływ na działalność gospodarczą i każdy mógłby pośrednio podlegać odliczeniu. Jednakże przypisanie związku określonych wydatków z czynnościami opodatkowanymi musi następować w oparciu o racjonalne kryteria i obiektywną analizę okoliczności towarzyszących określonym czynnościom.

Zwierzęta wykorzystywane w działalności rolniczej oraz gospodarczej

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-1.4012.240.2024.3.AR z 28 czerwca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej