Wydatki musi ponieść właściciel lub współwłaściciel budynku

Wydatki musi ponieść właściciel lub współwłaściciel budynku

Faktury wystawione na małżonka, który nie ma tytułu prawnego do budynku, nie mogą być podstawą do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej - potwierdza indywidualna interpretacja.

Podatniczka otrzymała w darowiźnie od rodziców działkę, na której znajdował się m.in. murowany budynek gospodarczy. Kobieta zdecydowała o jego przebudowie ze zmianą użytkowania na budynek mieszkalno-gospodarczy. Inwestycja trwała w latach 2020-2023, a jej częścią były prace objęte ulgą termomodernizacyjną. Niektóre faktury dokumentujące poniesione wydatki wystawiono na podatniczkę, zaś pozostałe - na jej męża (małżonkowie objęci są systemem wspólności majątkowej małżeńskiej). Podatniczka nie korzystała dotąd z ulgi termomodernizacyjnej, chciałaby jednak złożyć korektę zeznań podatkowych za lata, w których była prowadzona inwestycja i odliczyć poniesione wydatki. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację. We wniosku argumentowała, że ponieważ posiada z mężem wspólność majątkową małżeńską, a wystawione na męża faktury były opłacone za wspólnego rachunku bankowego małżonków, to przysługuje jej prawo do odliczenia od dochodu całości wydatków objętych ulgą - zarówno udokumentowanych fakturami wystawionymi na jej nazwisko, jak i na nazwisko męża.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Faktura na nazwisko męża nie daje prawa do ulgi

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Powołując się na przepisy prawa oraz objaśnienia podatkowe z 30 marca 2023 r. wskazał, że jeżeli małżonkowie objęci ustrojem wspólności majątkowej są właścicielami budynku należącego do ich majątku wspólnego, a wydatki zostały poniesione ze wspólnego majątku małżonków, to odliczenia wydatków może dokonać jedno z nich albo oboje w wybranej przez nich proporcji. Wówczas wystawienie faktury na imię i nazwisko tylko jednego małżonka nie wpływa na możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Sytuacja podatniczki wnioskującej o indywidualną interpretację jest inna: kobieta jest wyłączną właścicielką nieruchomości, co potwierdza zapis w księdze wieczystej. Nie nastąpiło rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej o nieruchomość będącą przedmiotem wniosku i nie nastąpiło włączenie tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Sam fakt, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa nie czyni małżonków współwłaścicielami majątku osobistego jednego z nich. Tymczasem z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który poniósł wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne oraz posiada dokument (fakturę) potwierdzający ich poniesienie. Podatniczka może więc odliczyć wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi na jej nazwisko, ale nie fakturami wystawionymi na nazwisko jej męża, gdyż te wydatki nie zostały prawidłowo udokumentowane.

Brak imiennej faktury pozbawia prawa do odliczenia

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.550.2024.3.MK z 18 listopada 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej