Wydatek na hotel, paliwo czy dojazd poniesiony za kontrahenta jest jego przychodem
Jeśli firma zobowiąże się umownie, że w ramach zlecenia będzie pokrywała koszty dojazdów do miejsca wykonania określonych czynności i poniesie je za innego przedsiębiorcę, który te czynności ma wykonywać, to przyjmujący takie zlecenie powinien wartość takich świadczeń zaliczyć do przychodów podatkowych. Chodzi m.in. o przychód równy finansowanym pobytom w hotelach, wydatkom na transport pociągiem, samolotem, czy na paliwo finansowane w celu świadczenia usługi.
NSA potwierdził stanowisko zaprezentowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, że otrzymane dodatkowe" świadczenia zleceniodawcy na rzecz zleceniobiorcy" stanowią część wynagrodzenia za wykonywane usługi i ich wartość wraz z kwotą netto wynagrodzenia stanowi przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art.14 ust.1 u.p.d.o.f. w związku z art.10 ust.1 pkt 3 u.p.d.o.f.
Rozliczenie firmy, działalności gospodarczej
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Przychód wystąpi, gdy świadczenie wynika z treści zawartej umowy
WSA jak i NSA podkreśliły, że wszystkie świadczenia związane z umową, stanowić będą nieodpłatne świadczenia na rzecz wykonawcy umowy, jako że zgodnie z kryteriami oceny zawartymi w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. , sygn. K 7/13, zostały one spełnione za zgodą skarżącego (w umowie skarżący został poinformowany o przedmiotowych świadczeniach, na które wyraził zgodę podpisując ją, wobec czego zasadnym jest stwierdzenie, iż ze świadczeń korzysta dobrowolnie), zostały zrealizowane w jego interesie i mają także konkretny wymiar finansowy.
Taka sama zasada dotyczy świadczeń, na które w późniejszym etapie świadczący czynności wyrazi zgodę. Jak wskazały sądy: oprócz wynagrodzenia umownego, zleceniobiorca uzyskuje od zleceniodawcy inne świadczenia, które niewątpliwie służą czy też przyczyniają się do ułatwienia realizowania przez niego usług. Ich charakter nie został określony w umowie, niemniej jednak rację ma organ, że są one realizowane za zgodą skarżącego, który zaakceptował ich otrzymywanie podpisując umowę ze zleceniodawcą, przedstawiają one wymierną wartość, odnosząc się bezpośrednio do zakupu odpowiednich usług czy wypłacenia ich ekwiwalentu, a przy tym ich beneficjentem jest niewątpliwie skarżący. W tym ostatnim zakresie nie ulega wątpliwości, że gdyby skarżący nie uzyskał przedmiotowych świadczeń, to sam musiałby ponieść ich koszt.
NSA z dnia 29 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 1093/22
autor: Piotr Szulczewski
Prawnik, redaktor naczelny grupy serwisów e-pity.pl. Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.