Wpłata od niezidentyfikowanej osoby nie jest darowizną

Wpłata od niezidentyfikowanej osoby nie jest darowizną

Anonimowość osób wpłacających pieniądze internetowemu twórcy uniemożliwia uznanie, że takie wpłaty są darowiznami - wynika z indywidualnej interpretacji.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych realizuje w ramach tej działalności internetowe transmisje na żywo. W czasie tych transmisji odbiorcy mają możliwość finansowego wsparcia twórcy za pośrednictwem elektronicznych platform płatniczych. Kwota pojedynczego wsparcia nigdy nie przekracza kwoty 5733 zł. Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że takie przychody:

  • podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn,
  • korzystają ze zwolnienia przewidzianego dla darowizn o wartości nieprzekraczającej progu wskazanego w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

We wniosku argumentował, że przekazywane przez widzów wsparcie nie wiąże się z żadnym świadczeniem wzajemnym z jego strony - jest przekazywane „za nic”. Ponadto przedsiębiorca - ani samodzielnie, ani we współpracy z operatorami platform płatniczych - nie ma możliwości ustalenia tożsamości osób udzielających wsparcia. Dlatego jego zdaniem te przychody powinny być traktowane jako pochodzące zawsze od różnych osób.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że nie każde bezpłatne przysporzenie mieści się w definicji umowy darowizny w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Czynność można uznać za darowiznę, jeśli posiada cechy tego zobowiązania, a decydujące znaczenie ma ustalenie:

  • czy czynność prawna ma charakter nieodpłatny,
  • czy występuje obdarowany oraz darczyńca,
  • jaki był charakter przekazanych środków.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Nie wiadomo, kto wpłacił? Wpłata nie jest darowizną

Skoro forma wsparcia od widzów uniemożliwia identyfikację osób przekazujących wsparcie i określenie wysokości wpłat dokonanych przez poszczególne osoby, to nie można kwalifikować tych wpłat jako umowy darowizny. Przy braku takich informacji nie sposób bowiem określić podmiot umowy, jej dokładną treść oraz wysokość wpłaty od konkretnej osoby, a elementy te są nieodzowne dla zweryfikowania charakteru umowy w kontekście możliwości opodatkowania jej podatkiem od spadków i darowizn - wskazano w interpretacji. W tej sytuacji odpowiedź na pytanie o możliwość zwolnienia z opodatkowania otrzymanych wpłat jest bezzasadna, ponieważ to nabycie to w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Pół roku wcześniej w podobnej sprawie fiskus zajął zupełnie inne stanowisko. Wówczas, w indywidualnej interpretacji 0111-KDIB2-2.4015.114.2023.3.MM, uznał, że skoro wpłaty przekazywane internetowemu twórcy mają dobrowolny i niezobowiązujący charakter, to stosunek prawny między twórcą a odbiorcami treści odpowiada umowie darowizny. Wpłacone środki będą więc opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jednak w tej interpretacji całkowicie pominięto zagadnienie, czy wpłacających można zidentyfikować, czy pozostają anonimowi.

Dobrowolne wpłaty na rzecz internetowego twórcy są darowizną

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-2.4015.34.2024.3.MM z 9 maja 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej