Specjalista medycyny naturalnej zapłaci VAT

Specjalista medycyny naturalnej zapłaci VAT

Naturopata ani akupunkturzysta nie są osobami wykonującymi zawód medyczny, dlatego do ich usług nie można zastosować przedmiotowego zwolnienia z VAT - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług medycyny naturalnej, sklasyfikowaną pod głównym PKD 86.90.D – Działalność paramedyczna. Posiada kwalifikacje zawodowe naturopaty oraz akupunkturzysty. Swoje usługi świadczy w ramach działalności usługowej, nie są one klasyfikowane jako działalność lecznicza w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej ani wykonywane w ramach wykonywania zawodu lekarza, psychologa lub zawodów medycznych. Podatniczka jest zdania, że przysługuje jej prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Wymagane jest łączne spełnienie przesłanki podmiotowej i przedmiotowej

Analizując możliwość zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że do tego koniecznie jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

  • podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej,
  • przedmiotowej, dotyczącej rodzaju świadczonych usług; muszą to być usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Następnie zauważył, że zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych (np. lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego) zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych. Jednak istnieje też grupa zawodów medycznych, dla których takie zasady nie zostały określone. Pojęcie „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Tymczasem wykonywanie zawodu naturopaty i akupunkturzysty nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia ani uprawnień zawodowych. Zdaniem Dyrektora KIS nie można uznać, że usługi z zakresu medycyny naturalnej świadczone w ramach zawodów naturopaty i akupunkturzysty są wykonywane przez osobę wykonującą zawód medyczny. Dlatego osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania tych zawodów nie spełnia przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy.

Zwolnienie z VAT usług bezpośrednio związanych z leczeniem

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-1.4012.422.2024.3.EK z 19 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej