Skarbówka dostanie dane z platform sprzedażowych
W dniu 9 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt nowelizacji, który zakłada, że operatorzy platform internetowych będą przekazać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedających w internecie np. poprzez platformy olx, vinted czy allegro. Ustawa ma wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Skarbówka otrzyma jednak dane już za 2023 r.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Jakie dane z platform trafią do fiskusa?
Przyjęty przez rząd projekt ustawy nakładający na platformy internetowe nowe obowiązki jest wynikiem implementacji unijnej dyrektywy DAC7. Przepisy mają za zadanie zwalczanie oszustw podatkowych oraz ujednolicenie dla wszystkich państw UE sprawozdawczości finansowej w zakresie dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem e-platform. Nowe przepisy zakładają, że e-platformy, jak allegro, olx, vinted czy booking mają gromadzić i przekazywać skarbówce dane dotyczące swoich użytkowników.
Sprzedaż towarów o wartości do 1000 zł i ponad 1000 zł PCC-3
Obowiązki raportowe nałożone zostaną wyłącznie na operatorów platform, którzy umożliwiają swoim użytkownikom dokonywanie takich transakcji jak sprzedaż towarów, świadczenie usług, udostępnienie środków transportu, udostępnienie nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach. Obowiązkiem operatora będzie przekazywanie, w formie elektronicznej, szefowi KAS zbiorczej informacji na temat sprzedających, którzy zawarli transakcję poprzez daną platformę.
Użytkownicy, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a łączna ich kwota nie przekroczyła równowartości 2 tys. euro, nie będą podlegali raportowaniu przez operatorów platform cyfrowych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.