Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu - potwierdził Dyrektor KIS.
Podatnik zatrudniony na umowie o pracę prowadzi też jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi hydrauliczne, opodatkowane według skali podatkowej. Dodatkowo sprzedaje osobom prywatnym nieprzetworzony miód z przydomowej pasieki w ramach rolniczego handlu detalicznego, zarejestrowanego u powiatowego lekarza weterynarii. Nie jest rolnikiem, nie należy KRUS, w pasiece posiada obecnie 23 rodziny pszczele i zakłada, że w przyszłości jej wielkość nie przekroczy 35 rodzin. Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się, czy ma obowiązek ewidencjonowania każdej transakcji sprzedaży miodu osobom prywatnym oraz w jakiej deklaracji powinien wykazywać dochód z tej sprzedaży.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Przychody z działalności rolniczej nie podlegają PIT
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej powołał się na przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Z kolei wśród działów specjalnych produkcji rolnej w ustawie wymienione jest prowadzenie pasiek, jednak z zastrzeżeniem, że staje się ono działem specjalnym produkcji rolnej dopiero po przekroczeniu progu wskazanego w załączniku nr 2 do ustawy. Tym progiem jest posiadanie powyżej 80 rodzin pszczelich w pasiece.
Skoro opisana we wniosku produkcja miodu jest prowadzona w pasiece poniżej 80 rodzin, to działalność wnioskodawcy nie jest zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. Wobec tego sprzedaż miodu należy zakwalifikować do przychodów z działalności rolniczej. Dochody z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To zaś oznacza, że wnioskodawca sprzedając miód osobom prywatnym nie ma obowiązku ewidencjonować dla celów podatkowych transakcji sprzedaży ani uwzględniać uzyskanego dochodu w deklaracji podatkowej.
Hodowla pająków i jaszczurek bez podatku
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.758.2024.2.IM z 6 grudnia 2024 r.
autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.