Z podatkowym rozliczeniem straty należy zaczekać, aż organy ścigania zakończą postępowanie
Stratę spowodowaną działaniami oszusta firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ostatecznego zakończenia postępowania przez organy ścigania - wyjaśnił Dyrektor KIS.
Spółka z o.o. otrzymała do opłacenia fakturę od jednego ze swoich stałych zagranicznych kontrahentów z nowym numerem konta. Po potwierdzeniu u niego tej zmiany przelała pieniądze na wskazany numer rachunku bankowego. Po pewnym czasie okazało się, że padła ofiarą przestępstwa, a faktury ani wiadomości nie wysyłał kontrahent, tylko podszywający się pod niego oszust. Spółka złożyła reklamację w polskim banku, jednak ten uznał, że należycie wykonał dyspozycję płatniczą. Dodatkowo brytyjski bank odmówił polskiemu bankowi ujawnienia danych dotyczących rachunku płatniczego oszusta. Spółka skontaktowała się samodzielnie z brytyjskim bankiem, a ten zabezpieczył i zwrócił jej tylko część przelanej kwoty.
Spółka zgłosiła też zdarzenie na policję. Postępowanie zostało umorzone, jednak sąd uchylił postanowienie o umorzeniu. Policja ponownie podjęła śledztwo, ale wkrótce je zawiesiła na nieoznaczony czas, bo organy ścigania wystąpiły z wnioskiem o pomoc do brytyjskiego banku, który już raz odmówił ujawnienia danych dotyczących rachunku płatniczego oszusta.
W tej sytuacji spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że stratę będącą następstwem oszustwa może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. We wniosku podkreśliła, że nie przyczyniła się do jej powstania, a z uwagi na stopień zaawansowania działań oszusta, nie miała możliwości jej rozpoznania ani podjęcia działań zapobiegających jej powstaniu. Dodatkowo chciała się dowiedzieć, czy ten koszt powinien być rozliczony w miesiącu zawieszenia postępowania, czy dopiero w momencie ponownego umorzenia śledztwa przez organy ścigania.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Rzeczywista, niezawiniona i prawidłowo udokumentowana strata może być kosztem podatkowym
W interpretacji Dyrektor KIS zauważył, że straty w środkach obrotowych nie wymieniono w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. To oznacza, że w niektórych przypadkach strata, jako zdarzenie losowe, może stanowić koszt uzyskania przychodów. Musi to być jednak strata rzeczywista i prawidłowo udokumentowana. Ponadto strata nie może powstać z winy podatnika, jako wynik jego niedbalstwa lub naruszenia przepisów albo z powodu braku nadzoru nad pracownikami. Gdy jednak wydatek będący wynikiem działalności przestępczej powstał na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia dla starannie działającego przedsiębiorcy, niezawinionych przez niego, może stanowić koszt uzyskania przychodów.
Podstawą do ujmowania kosztu w rachunku podatkowym są dokumenty potwierdzające definitywne poniesienie wydatku. W analizowanej sprawie takim dokumentem będzie ostateczne postanowienie o umorzeniu postępowania. Dopiero wtedy bowiem zostanie urzędowo poświadczone, że odzyskanie utraconych środków nie jest możliwe.
Należyta staranność w kontrolowaniu pracownika zwalnia firmę z odpowiedzialności za jego nadużycia
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.82.2024.1.END z 12 kwietnia 2024 r.
autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.