Przychody z działalności nierejestrowej są przychodami z innych źródeł
Przychody z działalności na niewielką skalę prowadzonej przez osobę fizyczną mogą być opodatkowane jak przychody z innych źródeł - wskazał Dyrektor KIS i równocześnie przypomniał, jakie warunki musi spełniać działalność, by nie trzeba było jej rejestrować.
Podatnik zatrudniony na etacie planuje rozpoczęcie świadczenie usług w ramach nieewidencjonowanej działalności. Mężczyzna wystąpił z wnioskiem o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że przychody z tej działalności powinien opodatkować zgodnie z art. 20 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jako przychody z innych źródeł. We wniosku podkreślił, że spełnia wszystkie warunki określone w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Działalność gospodarcza dopiero po przekroczeniu limitu przychodów
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym wymienione są przykładowe przychody z innych źródeł, oraz na art. 20 ust. 1ba tej samej ustawy, z którego wynika, że za przychody z innych źródeł uważa się również przychody osiągane z działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców. Mowa jest w nim o działalności wykonywanej przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Dyrektor KIS zauważył, że art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców wymienia warunki uznania działalności za działalność nierejestrową, nie wskazując innych ograniczeń czy wyłączeń. Dlatego jeżeli prowadzona przez wnioskodawcę działalność będzie spełniać te warunki, to osiągnięte z niej przychody należne można zaliczyć do przychodów z innych źródeł. Dopiero w razie przekroczenia limitu przychodów wskazanego w tym przepisie uznaje się, że podatnik - od dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG lub od dnia następującego po dniu, w którym nastąpił bezskuteczny upływ terminu na złożenie takiego wniosku - uzyskuje przychody z działalności gospodarczej.
Żródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.46.2024.3.PS z 8 marca 2024 r.