Przedsiębiorcy odliczą opłaty za studia

Przedsiębiorcy odliczą opłaty za studia

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dwóch indywidualnych interpretacjach potwierdził prawo przedsiębiorców do uwzględnienia opłat za studia w kosztach uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

O pierwszą z tych interpretacji wystąpiła podatniczka, która w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją filmów. Kobieta planuje podjęcie studiów licencjackich na kierunku Psychologia. Jak argumentowała we wniosku, wiedza z zakresu funkcjonowania ludzkiej psychiki przekłada się na każdy etap jej pracy – kontakt z klientem, tworzenie scenariuszy, pracę na planie czy postprodukcję. Podkreśliła też, że zdobycie tej wiedzy pozwoli jej lepiej rozumieć potrzeby klientów i skuteczniej prowadzić z nimi negocjacje. Ukończenie studiów przełoży się więc zarówno na pozyskiwanie przychodów, jak i zabezpieczenie źródła przychodów, podnosząc jej atrakcyjność rynkową. Podatniczka spytała o możliwość uwzględnienia w firmowych kosztach czesnego oraz dodatkowych opłat związanych ze studiami (koszty przejazdów, koszty materiałów edukacyjnych).

Z kolei wydatki na studia II stopnia, na kierunku elektrotechnika - przetwarzanie energii elektrycznej, chciał uwzględnić w kosztach prowadzenia firmy przedsiębiorca zajmujący się wykonywaniem instalacji elektrycznych. Podkreślił, że tematyka studiów jest ściśle związana z przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ich ukończenie otworzy mu drogę do nabycia uprawnień budowlanych w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych a także skróci czas przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zgodnie z prawem budowlanym wymagane jest bowiem odbycie trzyletnich praktyk, a studia magisterskie skracają ten czas do 1,5 roku.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Umiejętności i wiedza potrzebne w prowadzeniu działalności gospodarczej

W obu interpretacjach Dyrektor KIS wyraził pogląd, że jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej, należy uznać takie wydatki na kształcenie, które pozwoli podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę potrzebne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Uznał, że w obu przypadkach to kryterium jest spełnione, podkreślił też znaczenie faktu, że wydatki są lub będą ponoszone w roku podatkowym, w którym istnieje już źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Najpierw rozszerzenie działalności, dopiero potem studia

Źródło: indywidualne interpretacje 0112-KDIL2-2.4011.587.2024.2.MC z 25 września 2024 r. oraz 0113-KDIPT2-1.4011.619.2024.1.RK z 11 października 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej