Przedsiębiorca nie odliczy VAT bez faktury

Przedsiębiorca nie odliczy VAT bez faktury

Paragon niefiskalny, na którym znajdują się wszystkie dane wymagane dla faktury, nie może być podstawą do odliczenia VAT naliczonego - wynika z indywidualnej interpretacji.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym obszarem jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z), jest też czynnym podatnikiem VAT. Jego działalność polega na zakupie krótkich serii markowego obuwia sportowego i późniejszej sprzedaży tych towarów. W obuwie przeznaczone do sprzedaży zaopatruje się m.in. w sklepie internetowym, z którego usług, zgodnie z regulaminem tego sklepu, mogą korzystać wyłącznie konsumenci. Potwierdzeniem dokonania zakupu w tym sklepie jest paragon niefiskalny, przesłany nabywcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej. Paragon jest opatrzony nadrukiem “paragon niefiskalny” i zawiera m.in. dane pozwalające zidentyfikować strony transakcji (w tym ich numery NIP) oraz informacje o samej transakcji: jej datę, oznaczenie towaru, cenę jednostkową netto, wartość netto, stawkę VAT, kwotę VAT i cenę brutto. Przedsiębiorca jest zdania, że na podstawie tego dokumentu jest uprawniony do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Aby to potwierdzić, wystąpił o indywidualną interpretację. We wniosku argumentował, że, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, każdy dokument zawierający dane wymagane dla faktury stanowi fakturę i dotyczy to również dokumentów, które nie zawierają słowa “faktura”.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Paragon niefiskalny nie jest fakturą ani fakturą uproszczoną

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się w tym stanowiskiem. Zauważył, że podatek od towarów i usług ze względu na jego konstrukcję, a więc opodatkowanie wartości dodanej na poszczególnych etapach obrotu gospodarczego, jest podatkiem sformalizowanym i prawo do odliczenia podatku naliczonego jest ograniczone. Podstawę do odliczenia podatku naliczonego mogą stanowić bowiem wyłącznie dokumenty wymienione w ustawie, przy czym dokumenty te muszą spełniać wymogi określone w ustawie i rozporządzeniu wykonawczym do niej. Podstawowym dokumentem wystawianym przez podatników VAT jest faktura, zaś obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości zastąpienia jej innym dokumentem.

Dyrektor KIS przypomniał też, że w szczególnych przypadkach, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 zł lub 100 euro, jako faktura traktowany jest paragon fiskalny zawierający NIP nabywcy oraz pozostałe dane wymagane dla faktury (z wyjątkiem danych wskazanych w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT). Taki paragon stanowi fakturę uproszczoną, traktowaną jak zwykła faktura. Z opisu sprawy wynika jednak, że przedsiębiorca nie posiada takiego dokumentu, tylko dokument z nadrukiem “paragon niefiskalny”. Jak podkreślił Dyrektor KIS, paragon niefiskalny nie jest fakturą uproszczoną, nie jest więc dokumentem, który dawałby przedsiębiorcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Paragon, potwierdzenie zamówienia i potwierdzenie zapłaty zamiast faktury

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.803.2024.1.JM z 25 października 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej