Prywatne mieszkanie pracownika zagranicznym zakładem

Prywatne mieszkanie pracownika zagranicznym zakładem

Mieszkanie, w którym pracownik świadczy pracę zdalną na rzecz pracodawcy z innego kraju, może być traktowane jako zagraniczny zakład tej firmy - wynika z indywidualnej interpretacji.

Spółka prowadzi działalność na terenie Republiki Federalnej Niemiec w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego dla firm i jest rezydentem podatkowym tego kraju. Pracownik, zatrudniony w tej spółce na czas nieokreślony jako specjalista IT, postanowił zmienić miejsce zamieszkania i przeprowadzić się na stałe do Polski. Po przeprowadzce pracownik świadczy pracę zdalną na rzecz spółki ze swojego mieszkania w Polsce. Pracownik nie jest upoważniony do podejmowania żadnych decyzji w imieniu spółki, w szczególności do podpisywania umów w jej imieniu, praca odbywa się zespołowo, wykonywane przez pracownika czynności są nadzorowane przez spółkę, a jego czas pracy - rejestrowany. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że w takiej sytuacji nie powstał w Polsce jej zakład podatkowy.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Miejsce świadczenia pracy zdalnej można uznać za odrębną placówkę

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W interpretacji przypomniał, że, zgodnie z zapisami ustawy o CIT, podatnicy nieposiadający w Polsce siedziby ani zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych w Polsce i że w szczególności dotyczy to dochodów z działalności prowadzonej przez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład. Z kolei z polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w formie zakładu, jeżeli spełnione są łącznie trzy przesłanki:

  • istnieje miejsce (placówka), gdzie prowadzona jest działalność,
  • placówka ma stały charakter,
  • za pośrednictwem placówki wykonywana jest działalność gospodarcza, która nie ma przygotowawczego ani pomocniczego charakteru.

Następnie zauważył, że w dobie możliwości świadczenia pracy zdalnie, miejsce, w którym pracownik świadczy pracę na rzecz zagranicznego pracodawcy, można uznać za odrębną placówkę tego przedsiębiorstwa. Zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony oznacza, że placówka nie ma charakteru tymczasowego. Wreszcie pracownik wykonuje na terenie Polski przede wszystkim czynności zmierzające do osiągnięcia przez spółkę przychodów z zasadniczej działalności gospodarczej, polegającej na tworzeniu oprogramowania komputerowego (aplikacji). Podejmowane przez niego czynności nie są więc czynnościami o charakterze pomocniczym (przygotowawczym). W ocenie Dyrektora KIS spółka posiada więc w Polsce zakład w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, ciążą więc na niej obowiązki podatkowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Irlandzka rezydencja podatkowa nie zwalnia z podatku w Polsce

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP2-1.4010.364.2024.2.MW z 4 września 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej