Kosztowny błąd w VAT-R - podatnik poczeka prawie dwa lata na zwolnienie z VAT

Kosztowny błąd w VAT-R - podatnik poczeka prawie dwa lata na zwolnienie z VAT

Podatnik, który przez błąd pracownika biura rachunkowego zadeklarował rezygnację ze zwolnienia podmiotowego z VAT, będzie mógł do niego powrócić po upływie roku od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia - wynika z indywidualnej interpretacji.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 17 stycznia 2024 r., a jego dokumentację podatkową prowadzi biuro rachunkowe. 5 lutego 2024 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R. Jego intencją było skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT (zwolnienia podmiotowego przewidzianego dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekracza 200 tys. zł rocznie) od 7 lutego 2024 r., jednak w wyniki błędu pracownika biura rachunkowego, w części C.1 formularza zamiast kwadratu 30 zakreślony został kwadrat 33 - co oznacza rezygnację ze zwolnienia. Po stwierdzeniu tego błędu podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się o możliwość złożenia korekty druku VAT-R i wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług od 7 lutego 2024 r. We wniosku podkreślił, że nie przekroczył limitu zwolnienia podmiotowego, nie dokonuje też dostaw ani nie świadczy usług wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, co wykluczałoby skorzystanie ze zwolnienia, dlatego powinno mu przysługiwać prawo do skorygowania (aktualizacji) druku VAT-R i skorzystania ze zwolnienia.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Powrót do zwolnienia z VAT możliwy po okresie karencji

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT lub z niego zrezygnował, ma prawo powrócić do niego w trakcie roku podatkowego, pod warunkiem, że:

  • minął rok od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował,
  • w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży nie przekroczyła u niego kwoty 200 000 zł
  • nie wykonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy.

Powrót do zwolnienia może wtedy nastąpić od początku danego miesiąca. W analizowanym przypadku oznacza to, że prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia z VAT podstawie art. 113 ust. 1 ustawy będzie przysługiwało wnioskodawcy od 1 stycznia 2026 r., o ile wartość jego sprzedaży w roku 2025 nie przekroczy kwoty 200 000 zł oraz nie będzie on wykonywał czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy.

Rejestracja VAT a pliki JPK_V7 i deklaracje VAT

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL1-2.4012.313.2024.2.DS z 27 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej