Podatek tylko dla zdrowych

Podatek tylko dla zdrowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu indywidualną interpretację dotyczącą zwolnienia z VAT porad dietetycznych. Uznał, że zwolnienie z podatku przysługuje tylko wtedy, gdy z usług dietetyka korzysta osoba z problemami zdrowotnymi.

W 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał indywidualną interpretację na wniosek przedsiębiorcy zajmującego się poradnictwem żywieniowo-dietetycznym online. Uznał wówczas, że takie usługi korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Po kilku latach fiskus zmienił jednak zdanie.

Szef KAS ponownie przeanalizował treść art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty. Zwolnienie ma więc charakter podmiotowo-przedmiotowy, a niespełnienie choćby jednej z wymienionych przesłanek uniemożliwia skorzystanie z niego.

W analizowanej sprawie przesłanka podmiotowa jest spełniona, ponieważ zawód dietetyka jest uznawany za zawód medyczny. W konsekwencji świadczone przez dietetyka mogą korzystać ze zwolnienia z VAT pod warunkiem spełnienia również przesłanki przedmiotowej - a więc wtedy, gdy służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Dlatego każdorazowo należy analizować, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Jeśli usługa ma bezpośredniego związku z leczeniem, to nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Wydawanie zaleceń żywieniowych zdrowym osobom nie jest opieką medyczną

Szef KAS wskazał następnie, że użyte w ustawie o VAT pojęcie „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiada używanym przez TSUE określeniom „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. Powołując się na wyrok C-581/19 uznał, że usługi polegające na wydawaniu zaleceń żywieniowych, gdy są skierowane do osób zdrowych, chcących zadbać o nawyki żywieniowe oraz profilaktykę zachorowań, nie mogą być uznane za opiekę medyczną na podstawie art. 132 ust. 1 lit. b i lit. c Dyrektywy VAT, a tym samym powinny być opodatkowane podatkiem VAT. Natomiast prowadzenie konsultacji dietetycznych, tworzenie indywidualnie dopasowanych jadłospisów czy wydawanie zaleceń żywieniowych osobom chorych/z problemami zdrowotnymi, ma charakter profilaktyki i naprawy zdrowia, stanowi więc usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT i może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Zwolnienie lekarza z VAT dotyczy tylko usług medycznych

Źródło: interpretacja indywidualna 0114-KDIP4-2.4012.407.2020.1.AS z 22 października 2020 r, zmiana interpretacji indywidualnej DOP7.8101.34.2024.FMLM z 8 lipca 2024 r.