Podarowała dom synowi, nie odliczy wydatków na docieplenie i piec gazowy

Podarowała dom synowi, nie odliczy wydatków na docieplenie i piec gazowy

Utrata prawa własności do nieruchomości przed złożeniem zeznania podatkowego lub jego korekty skutkuje utratą prawa do odliczenia poniesionych wydatków na termomodernizację - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatniczka w 2019 r. poniosła wydatki związane z termomodernizacją należącego do niej domu jednorodzinnego. Zakres prac obejmował m.in. wykonanie docieplenia przegród budowlanych oraz instalację pieca gazowego kondensacyjnego wraz z oprzyrządowaniem. Wszystkie faktury na materiały i usługi zostały wystawione na jej nazwisko przez podatników podatku VAT niezwolnionych z płatności podatku. W związku z tym, na podstawie z art. 26h ust. 2 ustawy o PIT, przysługiwało jej prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków (do kwoty 53 tys. zł). Jednak w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 ani w rozliczeniach za lata następne podatniczka nie uwzględniła ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ nie wiedziała o takiej możliwości. Chciałaby to zrobić teraz, poprzez złożenie korekty zeznania za rok 2019. Ponieważ w 2022 r. przestała być właścicielką zmodernizowanego domu - przekazała go w darowiźnie synowi - wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że wciąż na prawo do złożenia korekty zeznania za rok 2019 i uwzględnienia w niej ulgi termomodernizacyjnej. We wniosku argumentowała, że:

  • nie upłynęło jeszcze pięć lat od końca roku, w którym upływa termin płatności lub zwrotu podatku za rok 2019, wciąż możliwe jest więc złożenie korekty,
  • zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o PIT podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku w momencie ponoszenia wydatków na termomodernizację, a nie w momencie składania zeznania podatkowego.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Momentem zastosowania ulgi jest moment złożenia lub korekty zeznania podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zinterpretował ten przepis inaczej. Wskazał, że prawo do skorzystania z preferencji, o której mowa w art. 26h ust. 1 ustawy, ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, to jest w momencie składania zeznania podatkowego bądź jego korekty. Nie ma natomiast do niego prawa osoba, która poniosła wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne będąc właścicielem nieruchomości, ale nie jest nim w momencie składania zeznania bądź jego korekty. Warunek dotyczący tytułu prawnego musi być spełniony na moment zastosowania ulgi (odliczenia) w zeznaniu składanym (korekcie zeznania) za rok podatkowy, w którym podatnik poniósł wydatki kwalifikujące się do objęcia ulgą termomodernizacyjną - podkreślił Dyrektor KIS w interpretacji.

O prawie do ulgi mieszkaniowej decyduje stan istniejący w dniu sprzedaży nieruchomości

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.493.2024.1.AWO z 17 września 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej