Płatności bezgotówkowe albo kasa fiskalna

Płatności bezgotówkowe albo kasa fiskalna

Przyjmowanie płatności od osób nieprowadzących działalności gospodarczej wyłącznie kartą płatniczą pozwala, po spełnieniu dodatkowych warunków, skorzystać ze zwolnienia z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej - wynika z indywidualnej interpretacji

Spółka jawna, która jest czynnym podatnikiem VAT, świadczy usługi wynajmu domków letniskowych. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będą płaciły za usługę kartą płatniczą - w stacjonarnym terminalu lub za pomocą płatności internetowych. Spółka jest zdania, że w tej sytuacji przysługuje jej zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania takich płatności przy pomocy kas rejestrujących. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Wyjątki od obowiązku stosowania kasy fiskalnej

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej co do zasady są obowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących. Wyjątki od tej zasady zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 30 listopada 2023 r. Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia, w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, ze zwolnienia - obowiązującego do 31 grudnia 2024 r. - mogą skorzystać podatnicy, którzy łącznie spełnią następujące warunki:

  • całość zapłaty za usługę otrzymają za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
  • przedmiotem dostawy nie będą towary ani usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.

W analizowanym przypadku spółka będzie otrzymywać zbiorczą wpłatę wszystkich płatności kartą zrealizowanych w danym dniu na rachunek bankowy, możliwe będzie zidentyfikowanie transakcji i powiązanie jej z konkretnym zamówieniem oraz klientem na podstawie danych przekazanych w przelewie bankowym, wreszcie świadczone przez spółkę usługi wynajmu domków letniskowych nie zostały wymienione w § 4 rozporządzenia. Dlatego spółka może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży z użyciem kasy rejestrującej.

Każdy oddział prowadzący sprzedaż musi być wyposażony w kasę fiskalną

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-3.4012.259.2024.2.ALN z 14 czerwca 2024 r.