Pisarka spotykająca się z czytelnikami nie zapłaci VAT od honorarium
Przeprowadzając spotkanie autorskie pisarka dokonuje sprzedaży usług kulturalnych i może w związku z tym skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT - ocenił Dyrektor KIS.
Pisarka, autorka książek literatury popularnej, jest czynnym podatnikiem VAT. We wpisie do ewidencji ma wybrany jako rodzaj działalności PKD 90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza. Jej podstawowym źródłem dochodu jest sprzedaż książek, ale dodatkowo, kilka razy w roku, pisarka bierze udział w spotkaniach autorskich organizowanych przez biblioteki i ośrodki kultury. Te spotkania są otwarte i darmowe dla publiczności, zaś honorarium wypłacane autorce pochodzi ze środków własnych bibliotek lub ośrodków kultury. Wysokość honorariów uzyskiwanych przez pisarkę z tego tytułu nie przekracza 200 tys. zł rocznie. Pisarka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że przeprowadzając spotkania wykonuje usługę wymienioną w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT, to jest wstępu na imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego, i że w związku z tym przysługuje jej prawo do zwolnienia z VAT za przeprowadzone spotkania autorskie.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Przeprowadzanie spotkań autorskich przez twórcę jest usługą kulturalną
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z oceną, że przeprowadzając spotkania autorskie podatniczka wykonuje usługę wymienioną w art. 43 ust. 19 ustawy, a więc usługę wstępu. Podkreślił, że usługi wstępu to usługi, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę. Natomiast świadczone przez autorkę wniosku usługi, polegające na przeprowadzaniu spotkań autorskich na rzecz bibliotek lub ośrodków kultury, nabywających te usługi we własnym imieniu i na własną rzecz, stanowią sprzedaż usług kulturalnych. Będą więc korzystały ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, ale na innej podstawie.
Dyrektor KIS wskazał, że skoro świadczone usługi, polegające na przeprowadzaniu spotkań autorskich, stanowią usługi kulturalne, podatniczka świadczy je jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, występując jako osoba posiadająca prawa autorskie do omawianych książek, które sama napisała, na egzemplarzach książek widnieje jej nazwisko według przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a usługi te są wynagradzane w formie honorarium, to takie usługi będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Nie wszystkie usługi kulturalne online skorzystają ze zwolnienia z VAT
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-2.4012.230.2024.2.SM z 25 czerwca 2024 r.