Pies nie generuje przychodów, więc nie może być kosztem

Pies nie generuje przychodów, więc nie może być kosztem

Większe zasięgi w mediach społecznościowych uzyskiwane dzięki publikacji zdjęć psa to zbyt mało, by spółka mogła zaliczyć koszty utrzymania zwierzęcia do kosztów uzyskania przychodów - uznał Szef Krajowej Informacji Skarbowej i zmienił z urzędu wydaną wcześniej indywidualną interpretację.

Spółka z o.o., która jest płatnikiem podatku od osób prawnych, świadczy działalność w zakresie oprogramowania. Spółka też właścicielem psa (została wskazana jako strona w umowie kupna-sprzedaży) i to z jej środków został pokryty koszt zakupu zwierzęcia. W 2023 spółka wprowadzała nową usługę edukacyjną (mentoring w zakresie programowania) i ponosiła koszty związane z jej marketingiem. Z jej analiz wynikało, że materiały promocyjne zawierające zdjęcia psa mają więcej wyświetleń i lepszą klikalność niż materiały bez takiego zdjęcia. W ten sposób spółka uzyskiwała dostęp do liczniejszej grupy użytkowników, do których może docierać ze swoją ofertą. Uznała więc, że wydatki na zakup psa i koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia (zakup karmy, akcesoriów, opieka weterynaryjna) stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów, a dyrektor KIS potwierdził to w indywidualnej interpretacji. Jednak Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że wydatki na zakup i utrzymanie psa zostały niewłaściwie ocenione, zaś interpretacja jest nieprawidłowa.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Posiadanie psa nie zwiększa przychodów z prowadzonych szkoleń

Szef KAS zauważył, że jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Dlatego należy ustalić, czy wydatek może się potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów i nie ma tu znaczenia, czy ten skutek się ziści. Równocześnie uznał, że trudno dostrzec związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami na zakup i utrzymanie psa, a zwiększeniem przychodu z tytułu prowadzonych szkoleń z oprogramowania, a działalność spółki w tym zakresie nie jest pod żadnym względem uzależniona od posiadania przez nią psa. Choć nie można wykluczyć, że wizerunki zwierząt mogą pozytywnie wpływać na zainteresowanie określonymi towarami i usługami, to z wniosku nie wynika, aby istniał racjonalny związek pomiędzy wykorzystaniem wizerunku psa a przychodem uzyskanym z działalności szkoleniowej. Dodatkowo, jak zauważył Dyrektor KAS, z opisu sprawy można wywnioskować, że przez większość czasu pies towarzyszy osobie, która pełni funkcję prezesa zarządu i jednocześnie jest jego rzeczywistym opiekunem, a więc służy celom prywatnym, niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ewentualne przyczynienie się wydatków na zakup i utrzymanie psa do powstania przychodu jest więc czysto teoretyczne, dlatego nie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zwierzęta wykorzystywane w działalności rolniczej oraz gospodarczej

Źródło: interpretacja indywidualna 0114-KDIP2-2.4010.158.2023.2.PK z 6 czerwca 2023 r., zmiana interpretacji indywidualnej DOP4.8221.23.2024.GEFH z 19 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej