Osobiste świadczenie usług jest podróżą służbową
Przedsiębiorca, który osobiście świadczy usługi transportowe, ma prawo do uwzględniania w kosztach diet z tytułu podróży służbowej do wysokości diet przysługujących pracownikom - potwierdził Dyrektor KIS
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z transportem drogowym towarów i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W działalności wykorzystuje pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony i realizuje transport osobiście. Przedsiębiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Diety są naliczane zgodnie z prowadzoną ewidencją, która zawiera m.in. daty i godziny rozpoczęcia wyjazdu, przekraczania granic poszczególnych państw oraz zakończenia wyjazdu. Z kolei za wyjazd służbowy przedsiębiorca uznaje każdy wyjazd poza siedzibę, który ma na celu realizację przyjętego zlecenia transportowego. Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że taki sposób rozliczeń jest prawidłowy.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Podróż służbowa przedsiębiorcy musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że regulacje dotyczące podróży służbowych są inne w stosunku do pracowników i do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pracownikowi cel podróży służbowej określa pracodawca, natomiast w przypadku przedsiębiorców kryterium pozwalającym uznać wyjazd za podróż służbową jest jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej ani też nie rozróżniają wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usług, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usług w związku z zawartą umową. Jeżeli wydatki z tytułu diet za czas przebywania w podróży służbowej zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności, to można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.
Należności za delegacje, podróże zagraniczne, diety, zwrot kosztów delegacji
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.219.2024.1.KP z 29 marca 2024 r.