Okazjonalne tworzenie gier komputerowych to nie działalność gospodarcza

Okazjonalne tworzenie gier komputerowych to nie działalność gospodarcza

Przychody ze sprzedaży licencji do tworzonych hobbystycznie gier komputerowych należy zakwalifikować jako przychody z praw majątkowych - wyjaśnił Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

Podatnik hobbystycznie zajmuje się tworzeniem gier komputerowych oraz dodatków do nich. Sam je projektuje, sam pisze ich kod źródłowy, jest ich wyłącznym twórcą/autorem i posiada do nich pełne prawa autorskie. Jako osoba fizyczna podpisał z amerykańską firmą umowę na dystrybucję tego oprogramowania. Umowa polega na udzieleniu tej firmie niewyłącznej licencji na rozpowszechnianie gier i dodatków do nich poprzez należący do niej sklep internetowy. Firma gromadzi środki ze sprzedaży licencji użytkownikom i raz w miesiącu wpłaca je na rachunek podatnika - po potrąceniu prowizji od sprzedaży oraz innych opłat, w tym podatku dochodowego.

Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby upewnić się, że swój dochód wynikający z przychodów z dystrybucji gier komputerowych może rozliczać jako przychód ze sprzedaży praw autorskich i że nie ma obowiązku rozliczania go jako przychodu z działalności gospodarczej. We wniosku podkreślił, że wszystkie działania związane z tworzeniem gier wykonuje spontanicznie, bez jakiejkolwiek formalnej organizacji, czasem poświęca na ich tworzenie kilka godzin dziennie, ale w innych okresach nie zajmuje się tym w ogóle przez kilka miesięcy z rzędu - wszystko zależy od ilości wolnego czasu i osobistej motywacji.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Czynności nie są wykonywane w sposób zorganizowany ani ciągły

W indywidualnej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Uznał, że uzyskiwane przez niego przychody z dystrybucji gier komputerowych należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego działalność zarobkowa jest bowiem związana z rozporządzaniem prawami autorskimi, a wykonywane przez niego czynności nie są wykonywane w ramach zarobkowej działalności usługowej ani nie są wykonywane w sposób zorganizowany ani ciągły. W efekcie uzyskany przez niego przychód powinien być wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym (składanym za rok jego uzyskania) jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Dochód z tego źródła podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Twórca rozliczy autorskie koszty podatkowe do pięciu lat wstecz

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.409.2024.1.JŚ z 22 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej