Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu
Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wypłacone na podstawie ugody sądowej jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wskazał Dyrektor KIS.
Pracodawca w 2020 r. złożył oświadczenie o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W tym czasie pracownik podlegał szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę udzielonej przez związek zakładowy. Pracownik złożył pozew do Sądu i domagał się w nim przywrócenia do pracy oraz zasądzenia odszkodowania na jego rzecz. Przed Sądem strony zawarły ugodę, zgodnie z którą:
- tryb rozwiązania umowy o pracę uległ zmianie z wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia na porozumienie stron,
- były pracodawca zobowiązał się wypłacić byłemu pracownikowi umowy odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w uzgodnionej kwocie.
Od kwoty wypłaconego odszkodowania były pracodawca odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy. Były pracownik złożył natomiast wniosek o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że od tej kwoty podatek nie powinien być odprowadzany.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Świadczenia wynikające ze stosunku pracy co do zasady są opodatkowane
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem autora wniosku. Wskazał, że stosunek pracy jest jednym ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie o PIT oraz że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym strony stosunku pracy. Na pracodawcy ciążą wtedy obowiązki płatnika. Wyjątkiem są świadczenia określone w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT.
Analizując sytuację opisaną we wniosku Dyrektor KIS uznał, że do wypłaconego świadczenia nie może być zastosowane zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bowiem wysokość ani zasady ustalania świadczenia nie wynikały z regulacji wskazanych w tym przepisie, ale zostały określone w wyniku negocjacji stron. W ugodzie nie doszło też do stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy dotyczących rozwiązywania umów o pracę. Dyrektor KIS nie doszukał się też podstaw do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Otrzymane świadczenie nie może zostać uznane za rekompensatę za szkodę z tytułu bezpodstawnego (krzywdzącego) sposobu rozwiązania umowy o pracę, jeśli rozwiązanie umowy nastąpiło ostatecznie za porozumieniem stron (czyli za zgodą pracownika). Określone w ugodzie sądowej świadczenie stanowi więc dla byłego pracownika przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pracownik zapłaci podatek od kursu wygranego od pracodawcy
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.641.2024.2.KF z 24 października 2024 r.
autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.