O preferencji podatkowej decyduje faktyczne sprawowanie opieki, nie wyrok sądu

O preferencji podatkowej decyduje faktyczne sprawowanie opieki, nie wyrok sądu

Sąd przyznał opiekę nad dzieckiem matce, jednak faktycznie tę opiekę sprawuje wyłącznie ojciec. W tej sytuacji przysługuje mu prawo do rozliczenia podatkowego w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - potwierdził Dyrektor KIS.

Podatnik w 2017 r. rozwiódł się z żoną. Opiekę nad ich niepełnoletnim synem sąd przyznał matce. Jednak w 2018 r. kobieta wyjechała w celach zarobkowych za granicę, zaś syn pozostał w Polsce i i od tego czasu opiekę nad nim faktycznie sprawuje ojciec (matka sporadycznie widuje się z synem podczas swoich pobytów w Polsce, czasem kontaktuje się z nim też telefonicznie). Byli małżonkowie uzgodnili, że mężczyzna nie będzie płacił zasądzonych alimentów, tylko przeznaczy te pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Rodzice nie występowali do sądu o zmianę zasad opieki nad synem, a mężczyzna nie wnioskował o alimenty od byłej żony. Wystąpił natomiast o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w sytuacji, w której samotnie wychowuje syna na podstawie zgodnych, ustnych ustaleń z matką dziecka (bez orzeczenia sądu), ponosi wszystkie koszty jego wychowania i dba o jego rozwój, gdyż matka na stałe mieszka za granicą, przysługuje mu prawo do:

  • preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko (pytanie dotyczyło lat 2021-23),
  • skorzystania z ulgi prorodzinnej (pytanie dotyczyło lat 2021-22).
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Zbyt wysokie dochody nie pozwalają zastosować ulgi prorodzinnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że mężczyźnie przysługuje prawo do preferencyjnego rozliczenia na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców - a więc jego podatek może być określony w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów. Zauważył, że - zgodnie z art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (do 31 grudnia 2021 r. tę kwestię regulował art. 6 ust. 4 ustawy) - aby korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów, należy posiadać ściśle określony stan cywilny oraz wychowywać samotnie dziecko (dzieci). Wnioskodawca, jako rozwodnik, należy do jednej z kategorii osób wymienionych w tym przepisie, wychowuje też syna bez udziału matki.

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej reguluje natomiast art. 27f ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią, możliwość skorzystania z tej preferencji jest uzależniona m.in. od poziomu dochodów osiągniętych przez podatnika w danym roku podatkowym. Dochody osoby samotnie wychowującej dziecko (dzieci) nie mogą przekraczać 112 000 zł rocznie. Ponieważ wnioskodawca przekroczył limit dochodów zarówno w roku 2021, jak i 2022, nie przysługuje mu prawo do odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej.

Rodzic może być uznany za samotnie wychowującego, gdy dziecko ma regularne kontakty z drugim rodzicem

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDWPT.4011.131.2024.4.AMO z 27 września 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej