Niższy ryczałt dla informatyka
Oceniając, czy świadczone przez przedsiębiorcę usługi są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, fiskus powinien odwołać się do postanowień rozporządzenia PKWiU - uznał WSA w Poznaniu. Ponieważ tego nie zrobił, sąd uchylił indywidualną interpretację
WSA w Poznaniu uchylił interpretację indywidualną wydaną na wniosek przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Urząd Statystyczny zakwalifikował jego usługi jako PKWiU "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego" z adnotacją "o ile wiodący charakter nadają im usługi pomocy technicznej w zakresie IT". We wniosku o indywidualną interpretację przedsiębiorca wskazał, że jego usługi są związane z doradztwem w zakresie systemów, które wchodzą w skład tzw. informatyki w zarządzaniu. System ten wykorzystuje się do zarządzania oraz optymalizacji procesów biznesowych przedsiębiorstw poprzez ich automatyzację. Przedsiębiorca zaznaczył też, że nie jest programistą i nie świadczy usług z zakresu tworzenia kodu, a jedynie rozpisuje wymagania programistom, nie jest też odpowiedzialny za konfigurację systemu ani za integrację systemów. We wniosku postawił więc tezę, że przysługuje mu prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, a więc według stawki przewidzianej dla usług innych niż m.in. związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Dyrektor KIS: bez względu na stosowane nazewnictwo system komputerowy to oprogramowanie
Dyrektor KIS uznał jednak, że czynności świadczone przez wnioskodawcę są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Zauważył. że system komputerowy, bez względu na stosowane nazewnictwo, to oprogramowanie wspomagające prowadzenie przedsiębiorstwa. Świadczone usługi są związane z konfigurowaniem systemu, a skoro ten system jest oprogramowaniem, to opisane usługi niewątpliwie są związane z oprogramowaniem. Nie można więc zastosować wobec nich stawki 8,5%. Przedsiębiorca zaskarżył tę interpretację do sądu, zarzucając jej m.in. nie wzięcie pod uwagę różnicy pomiędzy oprogramowaniem a technologią informatyczną.
Analizując skargę, WSA w Poznaniu wskazał, że interpretację wydano wyłącznie na podstawie wykładni językowej, tymczasem rezultat tego rodzaju wykładni należało skonfrontować z wynikami wykładni systemowej spornej regulacji. Sąd powołał się też na orzecznictwo, w którym wprost wskazuje się, że normy prawa podatkowego określające stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odwołują się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zdaniem sądu w tej sytuacji należy uznać, że obowiązkiem organu wydającego interpretację było uwzględnienie oraz odwołanie się do postanowień rozporządzenia PKWiU. Usługi skarżącego zostały sklasyfikowane jako usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, które są odrębną jednostką klasyfikacji niż usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. To przemawia za przyjęciem, że usługi świadczone przez przedsiębiorcę nie stanowią usług doradztwa w zakresie oprogramowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Sąd uchylił więc zaskarżoną interpretację.
Tester oprogramowania może płacić niższy ryczałt
Źródło: wyrok WSA w Poznaniu I SA/Po 900/23 z 14 marca 2024 r.