Nie ma obowiązku, nie ma też odliczenia w CIT

W ramach ulgi na ekspansję przedsiębiorca może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty związane z uzyskaniem tylko takich certyfikatów, które są formalnie niezbędne do wejścia na dany rynek - wynika z indywidualnej interpretacji.
Spółka z o.o. zajmująca się przetwórstwem owoców i warzyw (PKD 10.39.Z) planuje zwiększenie rynku w kolejnych latach. Ma jej w tym pomóc uzyskanie pięciu certyfikatów: świadczącego o prawidłowej i bezpiecznej produkcji, potwierdzającego stosowanie dobrych praktyk dotyczących zarządzania ryzykiem, potwierdzającego zachowanie standardów istotnych dla kwestii społecznych i środowiskowych, certyfikatu koszerności i certyfikatu świadczącego o braku negatywnego wpływu danego produktu na zdrowie konsumenta. Żaden z tych dokumentów nie jest formalnie wymagany przepisami prawa, jednak ich posiadania oczekują obecni i potencjalni kontrahenci. Pozyskanie tych certyfikatów będzie więc służyło utrzymaniu dotychczasowej bazy kontrahentów, pozyskaniu nowych, zwiększeniu wolumenu zamówień, a przez to - przychodów z podstawowej działalności gospodarczej. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że wydatki na uzyskanie tych dokumentów mogą zostać uwzględnione w ramach ulgi na ekspansję (ulgi prowzrostowej), o której mowa w art. 18eb ust. 7 pkt 4 ustawy o CIT. W praktyce oznaczałoby to możliwość rozliczenia w podatku dochodowym 200% poniesionych kosztów: 100% jako koszt uzyskania przychodów i dodatkowo 100% jako odliczenie w ramach ulgi.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Ulga obejmuje tylko koszty certyfikatów wymaganych prawem
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się w tym stanowiskiem. W interpretacji wskazał, że wydatki, których dotyczy wniosek, należy oceniać pod kątem spełnienia przesłanek art. 18eb ust. 7 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem za koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uznaje się koszty przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych. To zaś oznacza, że koszty uzyskania certyfikatów, które nie są wymagane prawem przy wejściu na rynek, nie mogą zostać odliczone w ramach ulgi na ekspansję na podstawie wskazanego powyżej przepisu. Posiadanie takich certyfikatów nie jest bowiem niezbędne do sprzedaży produktów.
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-3.4010.504.2024.2.MBD z 18 października 2024 r.

autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcej artykułów autoratytuł artykułu: Nie ma obowiązku, nie ma też odliczenia w CIT
data publikacji: 2024-11-12
ul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.