Kwotą nabycia jest wyłącznie wynagrodzenie zapłacone sprzedawcy

Kwotą nabycia jest wyłącznie wynagrodzenie zapłacone sprzedawcy

Kupując samochód przeznaczony do dalszej odsprzedaży przedsiębiorca otrzymał fakturę za transport wystawioną przez inny podmiot niż sprzedawca. Nie będzie mógł jej uwzględnić przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w procedurze VAT marża - wynika z indywidualnej inrterpretacji.

Przedsiębiorca kupił na portalu aukcyjnym używany samochód w celu jego dalszej odsprzedaży na fakturę VAT marża. Zakup został udokumentowany trzema fakturami:

  • za samo auto (faktura z oznaczeniem „System marża”),
  • za opłaty aukcyjne (faktura z oznaczeniem „VAT należny odbiorcy”),
  • za transport zakupionego samochodu do Polski (faktura z oznaczeniem „VAT należny odbiorcy”).

Wszystkie trzy faktury zostały wystawione na firmę nabywcy i na wszystkich trzech został wskazany ten sam rachunek do zapłaty. Natomiast NIP sprzedawcy wskazany na fakturze za samochód jest inny niż na fakturach za opłaty aukcyjne i za transport. Na fakturach za opłaty aukcyjne i za transport w nazwie sprzedawcy pojawia się też dodatkowy człon, którego nie ma w nazwie sprzedawcy wskazanej na fakturze za samochód. Przedsiębiorca jest zdania, że aby prawidłowo wyliczyć marżę i, w konsekwencji, podstawę opodatkowania VAT, powinien uwzględnić wszystkie trzy faktury, ponieważ dokumentują one całkowity koszt, jaki poniósł przy zakupie auta. Aby to potwierdzić, wystąpił o indywidualną interpretację.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Różne numery NIP oznaczają różne podmioty

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji przypomniał, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy m.in. towarów używanych, polegającą na opodatkowaniu marży stanowiącej różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszonej o kwotę podatku. Przez kwotę nabycia należy wówczas rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie otrzymane przez pierwotnego sprzedawcę towaru używanego od nabywcy. W analizowanej sprawie na fakturze za auto widnieje inny numer NIP niż na fakturach wystawionych za opłaty aukcyjne i za transport. To oznacza, że faktury zostały wystawione przez odrębne, niezależne podmioty. Kwoty wynikające z faktur za opłaty aukcyjne i za transport są należne innemu podmiotowi niż sprzedawca samochodu i nie stanowią składników wynagrodzenia, jakie sprzedawca otrzymał od nabywcy. Bez znaczenia jest fakt, że wszystkie trzy faktury zostały zapłacone na jeden rachunek wskazany przez sprzedawcę, skoro dokumenty zostały wystawione przez odrębne podmioty, posiadające różne identyfikatory podatkowe. W konsekwencji przy określaniu kwoty nabycia dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania VAT przedsiębiorca powinien uwzględnić wyłącznie kwotę wynikającą z faktury za zakup samochodu.

Uproszczenia w rozliczeniach marży trafią do JPK_v7 zbiorczo

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL3.4012.705.2024.2.KFK z 2 grudnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej