Jacht wykorzystywany latem do przewożenia posiłków - można szybko zamortyzować

Jacht wykorzystywany latem do przewożenia posiłków - można szybko zamortyzować

Jeśli łódź potrzebna do prowadzenia działalności wykorzystywana jest tylko sezonowo - dopuszczalne jest dostosowanie rocznych odpisów amortyzacyjnych do faktycznego sezonu jej używania w firmie, wskazał Dyrektor KAS.

Z pytaniem o zastosowanie odpowiedniej stawki amortyzacyjnej zgłosił się podatnik, który kupił łódź ze względu na rozszerzenie oferty o dowóz posiłków w sezonie letnim drogą wodną. Jego zdaniem aktualnie restauratorzy mają duże trudności w zaopatrzeniu swoich punktów drogą lądową, gdyż większość z nich posadowiona jest bezpośrednio na wodzie. Brak jest hurtowni, które mogłyby obsługiwać tego typu lokale od strony wodnej. Dlatego pytający dostrzega potencjał w dystrybucji towaru drogą wodną, co w efekcie pozwala na rozwój jego firmy.

Wskazał on, że stosownie do art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania; w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku. Natomiast według art. 22h ust. 4 ww. ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, z uwzględnieniem art. 22i. Suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji (wykazu) do końca tego roku podatkowego.

Możliwe jest więc jego zdaniem ustalenie – dla środków trwałych wykorzystywanych sezonowo – wysokości odpisów amortyzacyjnych w wyższej lub niższej wysokości:

  • przez dokonanie tych odpisów w okresie ich wykorzystania, a wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie lub
  • przez dokonanie tych odpisów w okresie ich wykorzystania, a wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy w roku.

Koszty uzyskania przychodu

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

KAS: amortyzacja łodzi możliwa tylko latem

Dyrektor KAS wskazał, że po zakupie łodzi motorowej, która posiada specjalną kabinę do przewożenia towaru oraz wydłużoną rufę, dla łatwego rozładunku towaru możliwa jest amortyzacja sezonowa, wyłącznie w okresie wykorzystywania łodzi na wodzie. KAS wskazał dodatkowo, że łódź objęta zapytaniem zakupiona została za gotówkę, a jej wartość przewyższa kwotę 10.000 zł. Łódź motorowa w dniu przyjęcia do używania będzie stanowiła środek trwały: jest nowa, kompletna i zdatna do użytku, a przewidywany okres użytkowania wynosi dłużej niż rok. Łódź zostanie zakwalifikowana do grupy 7, podgrupy 77, rodzaj 773 Klasyfikacji Środków Trwałych, tj. tabor transportu śródlądowego.

interpretacja z dnia 23.07.2024, sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.445.2024.4.MG

Piotr Szulczewski

autor: Piotr Szulczewski

Prawnik, redaktor naczelny grupy serwisów e-pity.pl. Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

więcej