Egzamin zawodowy to koszt podatkowy, podobnie jak kurs na specjalistę

Egzamin zawodowy to koszt podatkowy, podobnie jak kurs na specjalistę

Prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość podwyższać swoje kompetencje o nowe, rozszerzające potencjał ich przedsiębiorstwa. Wydatek poniesiony na taki samorozwój kwalifikuje się do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów, o ile chodzi o wiedzę specjalistyczą, a nie wyłącznie testy potwierdzające jakieś umiejętności ogólne. Podobnie jest z rozliczeniem w kosztach kursów przygotowujących do takich egzaminów, wskazał Dyrektor KAS.

Wątpliwości, które skłoniły do zadania pytania Dyrektorowi KAS posiadał podatnik prowadzący działalność jako księgowy, sklasyfikowaną według PKD 69.20.Z. – „Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe”. W trakcie swojej tradycyjnej comiesięcznej pracy planuje on dodatkowo rozszerzyć ofertę o usługi doradztwa podatkowego, co wymaga od niego uzyskania dodatkowych uprawnień. Co więcej, ze względu na zdawalność egzaminu potwierdzającego te uprawnienia, może być konieczność poniesienia tego wydatku wielokrotnie. Uznał, że zarówno obowiązkowe opłaty za przystąpienie do egzaminów na doradcę podatkowego, jak i koszty szkoleń przygotowujących do tego egzaminu, spełniają kryteria określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozliczenie firmy, działalności gospodarczej - jaki PIT wybrać?

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Wpis na listę doradców może znacząco wpłynąć na ofertę przedsiębiorstwa

Dyrektor KAS podkreślił,że egzaminy i szkolenia, które umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą być uznane za racjonalnie i gospodarczo uzasadnione i mogą mieć znaczący wpływ na zwiększenie kompetencji i konkurencyjności, a w efekcie na wzrost przychodów oraz zabezpieczenie ich źródła. W efekcie dopuszczalnym jest zaliczenie ich na bieżąco - tzn. już w chwili ich ponoszenia do pośrednich kosztów uzyskania przychodów.

interpretacja z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. akt 0115-KDIT3.4011.434.2024.2.MJ

Piotr Szulczewski

autor: Piotr Szulczewski

Prawnik, redaktor naczelny grupy serwisów e-pity.pl. Ukończył Stacjonarne Studium Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

więcej