Dziecko przedsiębiorcy może być jego pełnomocnikiem. Wynagrodzenie dziecka będzie kosztem podatkowym.
Kwoty wypłacane pełnoletniemu dziecku, które pełni funkcję pełnomocnika spółki cywilnej rodziców, mogą być kosztem podatkowym - wynika z indywidualnej interpretacji.
Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która zajmuje się świadczeniem usług medycznych jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Małżonkowie ustanowili pełnomocnikiem firmy swoją pełnoletnią córkę i z tego tytułu wypłacają jej ustalone miesięczne wynagrodzenie na rachunek bankowy. Spółka nie jest związana z pełnomocnikiem żadną umową, w szczególności umową o pracę, umową zlecenia lub umową o świadczenie usług. Podstawą działania pełnomocnika jest jedynie treść ustanowionego pełnomocnictwa wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.
Wspólnik tej spółki wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że kwota wypłacona pełnomocnikowi może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w spółce. Jego zdaniem jest to wydatek, który służy zabezpieczeniu źródła przychodów, a jednocześnie nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT wśród wydatków niestanowiących kosztów podatkowych.
e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »
Wspólnicy uwzględnią koszty proporcjonalnie do swoich udziałów w zyskach spółki
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, zgodnie z którą możliwość kwalifikowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia jego przychodów. Ocena wymaga też uwzględnienia unormowań art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca wskazał wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Na tej podstawie Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki. Kwota wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach spółki. Podkreślił zarazem, że warunkiem koniecznym uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności.
Pełnomocnik z UPL-1 a podpis elektroniczny
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.408.2024.1.IM z 9 lipca 2024 r.
autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.