Dziecko przedsiębiorcy może być jego pełnomocnikiem. Wynagrodzenie dziecka będzie kosztem podatkowym.

Dziecko przedsiębiorcy może być jego pełnomocnikiem. Wynagrodzenie dziecka będzie kosztem podatkowym.

Kwoty wypłacane pełnoletniemu dziecku, które pełni funkcję pełnomocnika spółki cywilnej rodziców, mogą być kosztem podatkowym - wynika z indywidualnej interpretacji.

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która zajmuje się świadczeniem usług medycznych jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Małżonkowie ustanowili pełnomocnikiem firmy swoją pełnoletnią córkę i z tego tytułu wypłacają jej ustalone miesięczne wynagrodzenie na rachunek bankowy. Spółka nie jest związana z pełnomocnikiem żadną umową, w szczególności umową o pracę, umową zlecenia lub umową o świadczenie usług. Podstawą działania pełnomocnika jest jedynie treść ustanowionego pełnomocnictwa wraz z określeniem należnego wynagrodzenia.

Wspólnik tej spółki wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że kwota wypłacona pełnomocnikowi może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w spółce. Jego zdaniem jest to wydatek, który służy zabezpieczeniu źródła przychodów, a jednocześnie nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT wśród wydatków niestanowiących kosztów podatkowych.

e-Sprawozdanie finansowe wysyłka online do eKRS i KAS za 2022 w najnowszej wersji (v1-2)
e-Sprawozdania finansowe w najnowszej wersji (v1-2) i e-Deklaracje CIT-8 przygotujesz i e-wyślesz w module programu fillup, w którym znajdziesz także e-deklaracje CIT oraz inne druki, formularzy oraz wzorów pism i umów, związane z zamknięciem roku podatkowego. CIT-8 i e-Sprawozdania finansowe w fillup działa, jak Księgowa chciała. Sprawdź!
Wyślij elektronicznie CIT-8 do e-deklaracje.gov.pl i e-Sprawozdanie finansowe do e-KRS i KAS online »

Wspólnicy uwzględnią koszty proporcjonalnie do swoich udziałów w zyskach spółki

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, zgodnie z którą możliwość kwalifikowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia jego przychodów. Ocena wymaga też uwzględnienia unormowań art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca wskazał wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Na tej podstawie Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki. Kwota wypłacona kwota z tytułu pełnomocnictwa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach spółki. Podkreślił zarazem, że warunkiem koniecznym uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności.

Pełnomocnik z UPL-1 a podpis elektroniczny

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.408.2024.1.IM z 9 lipca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej