Córka musi przekonać fiskusa, że nie wiedziała o darowiznach od matki

Córka musi przekonać fiskusa, że nie wiedziała o darowiznach od matki

Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny od osoby najbliższej jest jej zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub od dnia, kiedy obdarowany dowie się o otrzymanej darowiźnie - przypomniał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

W 2014 r. matka założyła w banku książeczkę oszczędnościową swojej niepełnoletniej wówczas córce, na jej imię i nazwisko, i nie poinformowała jej o tym. Do 2024 r. systematycznie wpłacała na tę książeczkę pieniądze. Dopiero 6 lutego 2024 r. matka poinformowała córkę, że oszczędzała dla niej pieniądze i przekazała jej tę książeczkę. Tego samego dnia w oddziale banku kobiety zlikwidowały książeczkę, a zaoszczędzona kwota (ponad 24 tysiące euro) została przelana na rachunek bankowy córki. Następnego dnia oszczędności zostały przewalutowane na złote. Córka jest zdania, że darowizna wierzytelności w postaci środków zgromadzonych na książeczce oszczędnościowej, darowanej jej przez matkę, może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Obowiązek podatkowy powstawał po każdej wpłacie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił pogląd, że obdarowana może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, jednak miał zastrzeżenia do przedstawionej we wniosku argumentacji. Wskazał, że przedmiotem darowizny nie jest wierzytelność, tylko środki pieniężne i przypomniał, że, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • darczyńcą musi być jedna z osób wskazanych w tym przepisie,
  • obdarowany musi złożyć zgłoszenie o nabyciu własności środków pieniężnych,
  • ich otrzymanie musi być udokumentowane, np. dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy.

W opisywanym przypadku darowizna została dokonana pomiędzy najbliższą rodziną i została udokumentowana wpływem środków pieniężnych na rachunek córki (na książeczkę oszczędnościową założoną na jej imię i nazwisko). Do zastosowania zwolnienia konieczne jest jeszcze spełnienie trzeciej przesłanki - zgłoszenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym, sześciomiesięcznym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstawał każdorazowo po wpłacie przez matkę środków na rachunek oszczędnościowy córki. Jednak ponieważ córka dowiedziała się o darowiźnie dopiero 6 lutego 2024 r., to, zgodnie z w art. 4a ust. 2 cyt. ustawy o PSD, sześciomiesięczny okres należy liczyć od tej daty. Dodatkowo córka będzie zobowiązana uprawdopodobnić organowi podatkowemu fakt, że przed tą datą nie wiedziała o tym, że matka założyła na jej nazwisko książeczką oszczędnościową i dokonywała na nią wpłat.

Dyrektor KIS wskazał też, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ma zastosowanie tylko do kwot wpłacanych przez matkę, ale już nie do naliczanych przez bank odsetek. Odsetki były bowiem naliczone od środków, które w momencie wpłaty na konto oszczędnościowe stawały się własnością córki, nie zostały więc nabyte przez córkę na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna pomiędzy posiadaczami wspólnego konta bankowego

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4015.195.2024.1.BD z 28 października 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej