Banderole również na własnych kieliszkach dostarczanych przez klienta

Banderole również na własnych kieliszkach dostarczanych przez klienta

Importer wina w beczkach, który przelewa je do mniejszych opakowań i w tej formie sprzedaje klientom, ma obowiązek oznaczać te opakowania znakami akcyzy - wskazał Dyrektor KIS.

O indywidualną interpretację wystąpił importer i dystrybutor wina sprowadzanego z Włoch w beczkach (tzw. beczkach PollyKeg). Wino jest sprzedawane restauracjom i klientom detalicznym - po przelaniu do mniejszego opakowania przyniesionego przez klienta bądź do zamykanego opakowania wielokrotnego użytku (butelki, gąsiora), które nabywca kupuje wraz z winem. Na te opakowania naklejana jest informacja, jakie wino znajduje się w środku. Sprzedawane w takiej formie wino jest przeznaczone do konsumpcji poza miejscem zakupu.

We wniosku o interpretację przedsiębiorca postawił pytanie, czy na opakowanie, które napełnia winem powinien naklejać także banderolę legalizacyjną. Jego zdaniem nie jest to konieczne, gdyż, zgodnie z art. 116 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, taki obowiązek występuje wyłącznie w sytuacji, gdy wyroby akcyzowe nie są oznaczone, są oznaczone nieprawidłowo bądź nieodpowiednimi znakami akcyzy i gdy są one przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Tymczasem beczki z winem są już oklejone banderolą podatkową. Wnioskodawca zauważył też, że klienci są niechętni naklejaniu banderol na opakowania ze względów estetycznych.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Wino przeznaczone do dalszej sprzedaży musi być oznaczone banderolą

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że ponowny rozlew wina, od którego na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, z opakowań jednostkowych zawierających podatkowe znaki akcyzy do innych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej, nie stanowi w myśl przepisów ustawy o podatku akcyzowym produkcji wina. Taka czynność nie podlega więc opodatkowaniu akcyzą. To jednak nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku oznaczania wina znakami akcyzy. Fakt, że na beczce, z której wino jest nalewane, znajduje się banderola podatkowa, nie sprawia, że wino sprzedawane klientom w przyniesionych przez nich opakowaniach bądź w opakowaniach nabywanych przy zakupie wina jest prawidłowo oznaczone. Dlatego, zgodnie z art. 116 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, te opakowania należy oznaczyć znakami akcyzy. Dyrektor KIS podkreślił też, że obowiązek naniesienia banderol legalizacyjnych przez podmiot do tego zobowiązany nie zależy od woli nabywcy.

Wydatki na alkohol mogą mieć związek z prowadzoną działalnością

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB3-3.4013.146.2024.2.AM z 30 sieprnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej